Php Veri Tipleri
Php

Php Veri Tipleri

Boolean Veri Tipi
Bu veri tipi true veya false olarak iki değer almaktadır. Sıfır (0) ve boş stringler ("") false değerini döndür. Diğer tüm sayılar ve stringler true değerini döndürürler. Şimdi kullanımına bir örnek verelim.

var_dump ((bool) 1907 )
var_dump ((bool) -1907 )
var_dump ((bool) 0 )
var_dump ((bool) "yazımız" )
var_dump() değişkenlerin içindeki değerini ve tipini göstermeye yarayan bir fonksiyondur. Bool ise tüm türdeki değişkenleri boolean veri tipine çevirir.
String Veri Tipi
Bu veri tipi text şeklindeki yani metin şeklindeki ifadeler için kullanılır. Tek tırnak veya çift tırnak kullanılabilir. Birer örnek verelim.
echo ("Bu bir metindir.");
echo ('Bu bir metindir');
echo ('Bu bir metindir');
İnteger Veri Tipi
Bu veri tipi tam sayıları göstermede kullanılır. Önüne artı (+) veya eksi (-) işareti koyup ya da hiç işaret konulmadan kullanılabilir.
echo (1908);
echo "<br>";
echo (-1908);
Floating Point Veri Tipi
Bu veri tipleri ondalık sayıları göstermede kullanılır. Bu sayıların Php'de gösterimi, ondalık sayıları ifade etmekte kullanılan nokta işaretiyle ya da bilimsel gösterim ile olabilir. Bu gösterim, sayıların onun kuvveti olarak yazılmasıdır. Bu şekilde ifade edebilmek için büyük veya küçük E harfi kullanılır. E'den sonra artı (+) varsa onun pozitif kuvveti eksi (-) varsa negatif kuvveti olarak ifade edilir.
echo ( 6.67 );
echo ( "<br>" );
echo ( 76.1E+7 );
echo ( "<br>" );
echo ( 76.1E-7 );

Böylelikle makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yararlı olması dileğiyle...


author

Aykut Erdoğan

floating point, integer, string, boolean

  • Bu Yazılara da Gözat:

    0 Yorum

    Cevapla