Html5 Nedir?
Html5

Html5 Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra sitemin yeni yüzüyle ilk makalemi yazmaya başlamış bulunmaktayım. Bu makalemizde Html5'in temel yapısı hakkında bilgi edineceğiz. Bu makaleyi okuduktan sonra Html5 ile ne yapabileceğim diye soracak olursanız daha erken diyeceğim size. Sonraki makalelerde Html5'in tüm ayrıntılarını birlikte irdeleyeceğiz.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<title>Sayfa Başlığımız</title>
</head>
<body>
</body>
</html>
Öncelikle belirtmeliyimki bir Html5 dosyası her zaman DOCTYPE etiketi ile başlamak zorundadır. Sonrasında da bildiğimiz html, head, title, body vb. etiketleri ile devam eder.
Html etiketi : Ana eleman olarak bilinir, kullanılır.
Head etiketi : Bu etiket arasına meta, title, css, script, link, base ve object etiketleri tanımlanır.
Body etiketi :Bu etiket arasına sayfamızda görüntülemek istediğimiz herşey yazılabilir.
Doctype Hakkında
Belge türümüzü belirlemek için kullandığımız bu etiket, Html5 ile daha kısa, sade ve kullanışlı hale getirilmiştir. XHTML 1.0'da belge türümüzü üç şekilde ayarlayabiliyorduk. Fakat tanımlamalar oldukta uzundu. Html5 gelişi ile bu karmaşayı tarihe gömdü diyebilirim. Doctype etiketinin sayfanın başında olması zorunludur.
Character Set Hakkında
<meta charset="utf-8">
Meta etiketlerimiz head etiketi arasında kullanılmaktadır. Tarayıcılara ve arama motorlarına tanımladığımız çeşitli bilgileri sunar. Charset sayfada kullanılan karakter türünü tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. Sayfanız için bir charset tanımlaması yapmazsanız içeriğinizin gösteriminde sorun yaşarsınız(yazılarda, sembollerde). Bu nedenle kullanmanızı öneririm. Böylelikle makalemizinde sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sonraki makalelerde görüşmek dileğiyle...


author

Aykut Erdoğan

Html5, Doctype, Meta, Charset

  • Bu Yazılara da Gözat:

    1 Yorum

    author

    Cevapla